Önrendelkező élet megvalósítása, gyakorlása
2020.09.09
Szedjük pontokba, mely lépések mentén alakítható ki önálló önrendelkező élet egy mozgássérült személy számára.
- Mérjük fel az igényeket, célokat, hogy mit szeretne a fogyatékkal élő személy. Pl.: tud önállóan segítség nélkül élni, tud-e autót vezetni.
- Ha az igények, és célok megvannak, akkor pénz kereset céljából érdemes munkát keresni. Állapothoz mérten, lehet ülő munka, vagy könnyű fizikai munka. Pl.: takarítás, csomagolás, irodai munka, kávézókba felszolgálás
- Ha már van pénz kereseti lehetőség, akkor érdemes lakás után nézni, vagy egy lakóotthon után.
- Ha már minden adott érdemes keresni egy hobbit, mely teljesen kikapcsolja a sérült személyt. Pl.: trail-o, bocsa, kerekesszékes tánc, para agility, kerekesszékes vívás, fotózás
A fenti összefoglaló alapján vegyünk egy súlyosan mozgáskorlátozott személyt, mint például engem, aki a nap 24 órájában mások segítségére szorul.
- Igényeim: Önállóan csak enni vagy írni vagy szemüveget fel/le venni tudok bizonyos helyzetekbe, de azt se mindig. Minden más esetben segítség kell, mint pl.: fürdés, mosdás, WC-re menni, öltözni, átülni. Nem tudok autót vezetni az állapotomból kifolyólag, de önállóan elektromos kerekesszékkel közlekedem. Céljaim: egy szabad önálló önrendelkező élet kialakítása, melybe én osztom be az időmet.
- Az állapotom miatt csak távmunkát, vagy irodai munkát tudok végezni számítógépen.
- Ezekhel kell megfelelő segítséget találnom pl.: lakóotthon, kollegium, önkéntes segítők, segítőszolgálatok, fizetett segítők. Kell egy napi, heti havi rend. Kb. mikor mit szeretnék csinálni, ehhez igazítan a segítségemet.
- A trail-o-ba, az az a kerekesszékes tájfutásba és mobil fotózásba találtam meg önmagam. De ezek mellet szeretek kirándulni. Ehhez itt van segítségnek egy facebook csoport az akadálymentes helyekről.